A fritule horvát ünnepi sütemény, falatnyi fánkgolyó, amelyet hagyományosan a böjti időszakban sütöttek.
Fritule
Az Adriai-tengerpart teljes hosszán készítik, beleértve a szigeteket is. Az elmúlt néhány évben a fritule meghódította az ország szárazföldi részét is. Attól függően, hogy az ország mely régiójában készülnek, a tésztába mazsolát, diót, fenyőmagot, reszelt narancshéjat, joghurtot, vaníliát, citromot, Maraskino likőrt vagy fahéjat tesznek a különleges aroma eléréséhez. A fritule a hidegebb napok beköszöntével szinte minden utcasarkon megvásárolható, Zágrábban pedig nagyon népszerű az adventi időszakban. Ma a fritulét különféle édes mártásokkal fogyasztják, de eredetileg csak porcukorral megszórva, vagy forrón kristálycukorba hempergetve tálalták.Hagyományos fritule recept
Hozzávalók:
500 g sima liszt25 g friss élesztő (vagy 7 g szárított)
250 ml langyos tej
50 g cukor
1 tojás
50 g mazsola (elhagyható)
Egy kis pálinka / rum / konyak
Egy csipet só
A sütéshez olaj
Elkészítés:
Az élesztőt langyos tejben egy kanál cukorral felfuttatjuk.Egy tálba tesszük a lisztet, a cukrot, a sót, a tojást, a pálinkát és pálinkába áztatott mazsolát. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, és addig gyúrjuk, amíg sima, lágy tésztát nem kapunk.
A tésztát meleg helyen kelesztjük körülbelül egy órán át.
Az olajat felforrósítjuk. A masszát két teáskanál segítségével adagoljuk a forró olajba, úgy hogy a kanalat először a forró olajba merítjük, hogy a tészta könnyebben lecsússzon róla. Az egyik kanállal kivesszük a tésztát, a másikkal megformázzuk, és az olajba engedjük.
A fritulékat aranybarnára sütjük. Papírtörlőre szedjük őket, hogy felitassuk a felesleges zsírt.
A fritulékat megszórjuk porcukorral. Forró csokoládés, vaníliás, karamellás vagy erdei gyümölcsös öntetet is adhatunk mellé, de lekvárral, Nutellával is finom (bár így már eltérünk a hagyományostól).
A fritule frissen a legfinomabb, de még másnap is fogyasztható.
Tippek, trükkök:
💡 Mielőtt nekikezdenénk, az összes szükséges összetevőt körülbelül fél órán át hagyjuk szobahőmérsékleten.
💡 Ne készítsünk túl kemény tésztát, a lényeg, hogy a palacsintatésztánál sűrűbb legyen. Így kapjuk majd azt a jellegzetes fritule-szerkezetet, amely kívül tökéletesen ropogós, belül pedig levegős és puha.
💡 Mindenképpen adjunk a tésztához egy teáskanál erős alkoholos italt, például rumot, pálinkát vagy konyakot. Nem csak gazdagabb aromát ad a fritulénak, de megakadályozza az olaj túlzott felszívódását is.
💡 Sütéskor egyszerre csak néhány apró golyót tegyünk az olajba, különben az olaj gyorsan lehűl, és így a fritule nem lesz ropogós.
Ez is érdekelhet:
🎄 Advent Zagreb - Adventi vásár Zágrábban
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket viszont légy szíves, ne másold!
Ha nem szeretnél lemaradni a következő (íz)utazásunkról, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, a blog youtube csatornáján vagy a TikTokon, és az ÍzUtazás Facebook csoportban, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!
LINKEK / FORRÁSOK
Fritule MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Fritule
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése