Dunakeszi
Dunakeszi Pest vármegyében, a Duna bal partján, Budapesttől kb. 15 kilométerre északra található. Dunakeszi a megye második legnépesebb települése Érd után. A „Dunakanyar kapuja”-ként is nevezik a Duna túloldalán elhelyezkedő Budakalásszal együtt.Dunakeszi lósport
A dunakeszi lósport története 1889-ben kezdődött, amikor a Magyar Lovaregylet –melynek első elnöke gróf Széchenyi István volt,- megvette Alagpusztát és a legnagyobb birtokosként a Szent Mihály templom kegyura lett. A lovaregyletnek korábban nem volt saját tulajdonú versenypályája, a versenyeket a fővárosban bérelt területeken rendezték meg. A gyors fejlődés következtében 1896-ban már új pályát építettek. Egy évtizeddel az alapítás után az itteni trénerek kezéből kikerülő lovak már rangos német, angol, francia versenyeket nyertek. Alag akkori peremvidékei beépültek istállókkal. A lósport ellátására egy nagy major szolgált.Nepomuki Szent János kápolna
(Lovaregyleti kápolna)
Mivel a lósport következtében jelentősen megnövekedett Alagnak nem volt temploma, Révész István dunakeszi plébános kezdeményezésére 1905-1906-ban felépítették a dunakeszi Nepomuki Szent János kápolnát (vagy közismertebb nevén Lovaregyleti kápolnát).
A Cziráky, Almássy és Pejacsevich családok alapítványt tettek a kápolna és a mellette emelt, a lovászfiúk nevelését szolgáló elemi iskola felépítésére és fenntartására.
A kápolna és az iskola az 1910-es években |
A második világháború után itt állomásozó szovjet hadsereg a nyári istállókban (illegálisan) lőporraktárt alakított ki, amely 1952. szeptember 8-án felrobbant. A Nepomuki Szent János kápolna és az egykori iskolaépületben eddigre már kialakított paplak hatalmas károkat szenvedett. A plébánia irattára és könyvtára is a tűz martalékává vált.
1955. szeptember 1-jén Tamás Győző lett a Szent Imre plébánia vezetője, aki a hívek támogatásával a kápolna helyreállítását tűzte ki célul. A restaurációt 2001-ben és 2002-ben állami támogatással sikerült befejezni. A hívek adományaiból színes üvegablakok, és a bejárat fölé mozaik készült. A bejárat feletti, „A tanító Krisztus” címet viselő mozaikot Tölg-Molnár Zoltán és Bráda Tibor festőművészek készítették.
Az oltár felett Nepomuki Szent Jánost ábrázoló üvegablak látható.
A kápolnában emléktáblák is láthatók. Jobbra Cziráky Johanna, gróf Pejacsevich Albert rövid házasság után elhunyt első feleségének emléktábláját találjuk.
A bal oldalon a tragikus körülmények között, Szingapúr mellett, tengeri balesetben, 1909. szeptember 14-én elhunyt nászutas házaspár, gróf Beniczky István és gróf Waldeck Valéria emléktáblája áll. A táblát Beniczky István nagyanyja, gróf Almássy Kálmánné emeltette.
A kápolna külső falán látható a néhány hetes korában elhunyt
Pejacsevich Károlyka emléktáblája. Édesapja Pejacsevich Albert, édesanyja
Almásy Mária grófnő volt. Másodszülöttként, az 1915-ben született János után
látta meg a napvilágot. („Károlyka 1916 júl. 17.–szept.
Cím: 2120 Dunakeszi, Kápolna utca 12., Magyarország
Honlap: Dunakeszi Katolikus Plébániák honlapja - Szent Imre Plébánia
E-mail: plebania.alag@gmail.com
Telefonszám: +36 30 676 7491
Belépés: ingyenes
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket viszont légy szíves, ne másold!
Ha máskor is szeretnél velünk utazni, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, a blog youtube csatornáján vagy a TikTokon, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!
Dunakeszi MAGYARul: Dunakeszi – Wikipédia (wikipedia.org)
Nepomuki Szent János kápolna MAGYARul: Nepomuki Szent János-kápolna (Dunakeszi) – Wikipédia (wikipedia.org)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése