Árpád-házi Szent Margit-templom
Az Árpád-házi Szent Margit-templom, hétköznapi használatban Szent Margit-templom vagy Lehel téri templom Budapest XIII. kerületében, az Újlipótvárosban, a Lehel térből leválasztott Szent Margit téren áll.Dr. Zaymus Gyula (hitoktató, plébános, író, aki arról is nevezetes, hogy az első olyan magyar pap volt, aki detektívregényeket is írt) kitartásának köszönhetően a neoromán stílusú templom építése 1931-ben kezdődött. Ünnepélyes keretek között zajlott az épület alapkövének, majd később az oltár alapkövének elhelyezése is. A 918 négyzetméteres alapterületű templomot Möller István építész a zsámbéki romtemplomról mintázott tervei alapján Wihart Ferenc építőmester építette fel két év alatt. A templomot dr. Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek szentelte fel 1933. október 15-én.
Dr. Zaymus Gyula |
Möller István építész |
A belső tér díszítése majdnem tíz évet vett igénybe. A vasmunkákat Polgár Ignác, az asztalosmunkát Juhász Lajos készítette, a harangokat Slezák József öntötte. A templomot Heintz Henrik falfestményei és Nemes Ősz György szobrai díszítik.
A főváros nagyobb templomaiban folyamatosan gyűjtöttek ezekre, de nagyobb adományokat ajánlottak fel a gáz-, a víz- és az elektromos művek is. Magánszemélyek is bőkezűen áldoztak a templom szépítésére. Neves művészek -operaénekesek és zenészek- léptek fel a templom javára rendezett jótékonysági esten.
A második világháború idején az amerikai szőnyegbombázások nem tettek kárt a templomban, noha a környéken irtózatos pusztítást végeztek, hiszen a templom épületének közelében olyan stratégiai célpontok voltak, mint a Nyugati pályaudvar, a Lipót Telefonközpont, illetve gyárak is. Az ostrom idején több találat is érte az épületet, például a tornyokat, a tetőt, a fő- és oldalhajókat, a keresztelőkápolnát. Ezek egyike sem volt végzetes. Egy 95 kilós lövedék például a Lehel úti toronysisak alatt csapódott be, átütötte a torony mindkét falát, behatolt a másik toronyba, és a harangok között -anélkül, hogy felrobbant volna- leesett a padlásra és ott maradt. Egy másik a hajóba csapódott be a Szent Margit-oltár elé, ott felvágta a padozatot, egyet ugrott, és ez is anélkül, hogy felrobbant volna, fekve maradt.
Az ablakokban, falakban, festményekben, szobrokban keletkezett károkat 1945 tavaszán kezdték el javítani, és 1948-ra, amikor június 2-án Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek bérmált, a templom újra régi fényében pompázott.
A templom Árpád-házi Margit szentté avatása után, 1944-ben vette fel az ő nevét.
Páduai Szent Antal ereklyéje A hitelesített ereklye Szent Antal csontjából vett kis darabka |
Cím: 1134 Budapest, Szent Margit tér 1., Magyarország
Honlap: https://www.margitos.hu/
E-mail: info@margitos.hu
Telefonszám: +36 1 329 4893, +36 20 289 3425
Belépés: ingyenes
Ha
tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket
viszont légy szíves, ne másold!
Ha máskor is szeretnél velünk utazni, inspirációért kövess
minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, a blog youtube csatornáján vagy a TikTokon,
ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!
Árpád-házi Szent Margit-templom MAGYARul: Árpád-házi Szent Margit-templom – Wikipédia (wikipedia.org)
A helyszínen kihelyezett tájékoztató anyagok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése