2016. szeptember 17., szombat

Museo Ferruccio Lamborghini - Funo di Argelato (Bologna), Olaszország








Museo Ferruccio Lamborghini
(Ferruccio Lamborghini Múzeum)

Cím: Strada Provinciale 4 Galliera n. 319
40050 Funo di Argelato (Bologna) Italy
Tel: +39 051 863366
Fax: +39 051 864956
Vezetett túra: +39 347 0380388
Infomáció: info@museolamborghini.com
Foglalás: reservation@museolamborghini.com
Honlap: http://www.museolamborghini.com/


Nyitva tartás:


Szeptember 1-június 30-ig:
Hétfő: zárva
Kedd-szombat: 10:00-13:00 és 14:00-17:30
Vasárnap: 15:00-18:00
Július 1-augusztus 31-ig:
Ugyanígy, de vasárnap csak előzetes bejelentkezés alapján.

Teljes árú jegy 15 EUR, kedvezményes jegy 10 EUR


A félreértések elkerülése végett: ez a múzeum nem az a múzeum! Ez nem az, mely az Audi tulajdonában van, az autógyár székhelye mellett, Sant’Agata Bolognese-ben. Ez az a múzeum, mely a Lamborghini család tulajdonában van, Funo di Argelato-ban, az egykori Lamborghini Hidraulikarendszereket gyártó üzem helyén.

 
Ferruccio Lamborghini, a híresen szép és gyors olasz sportkocsik gyártója 1916. április 28-án (a Bika jegyében) a Ferrara közelében fekvő Cento-ban, parasztcsaládban látta meg a napvilágot. Már kiskorában is érdeklődött a gépek iránt, és apja traktorát bütykölte. Később gépészmérnöknek tanult. A második világháborúban a légierőnél karbantartóként szolgált. 1945-ben hadifogságba esett, de a következő évben hazatért. Először kis javítóműhelyt nyitott, később pedig traktorgyártásába kezdett. Cége, a Lamborghini Trattori az 1950-es évek végére elismerésnek örvendett Itáliában.

Ferruccio Lamborghini

Amikor Ferruccio Lamborghini Ferrarijának kuplungja vacakolni kezdett, ő szétszedte, majd megdöbbenéssel tapasztalta, hogy az alkatrész szinte teljesen ugyanolyan, mint az ő traktoraiban lévők. Miután a szervizben nem tudták orvosolni a problémát, bejelentkezett a „Commandante”-hoz Enzo Ferrari-hoz, és egy új tengelykapcsoló tervrajzát mutatta be neki. A legendásan hiú és sértődékeny konstruktőr persze nem vette jó néven, hogy egy traktorgyáros oktatja ki, így azt mondta Lamborghini-nek, hogy ha ennyire tudja, építsen ő autót. Más források szerint Ferruccio Lamborghini tervezőnek jelentkezett a Ferrarihoz, de elküldték, mondván, foglalkozzon inkább a traktoraival.
Ferruccio visszavezetett Cento-ba a gyárba, fogott és beépíttetett egy Borg&Beck kuplungot az egyik traktorból a Ferrarijába. A probléma soha nem jött elő többet. 

Ferrari 250 GTE
Ferruccio és Annita Lamborghini saját autója (1958)

Lamborghini természetesen vérig sértődött, de nemes bosszút forralt. Elhatározta, hogy csak azért is megmutatja, hogyan kell igazi sportkocsit gyártani. Szakembereket toborzott, és 1962-ben megalapította az Automobili Lamborghini-t. Cégének márkajeléül Murciélago-t, a legendás bikát választotta, aki 1879. október 5-én egy bikaviadalon Córdoba-ban 90 kardszúrást élt túl, ezzel az erő egyik szimbóluma lett. A legenda szerint Murciélago (neve egyébként denevért jelent spanyolul) olyan szenvedéllyel és lélekkel harcolt, hogy a tömeg kérte, hogy kíméljék meg az életét. Így is lett, a torreádor életben hagyta. Egyébiránt Bika volt az alapító csillagjegye is. A bikaviadalok iránt rajongó gyáros a leszegett fejű, dühöngő bika márkajel mellett, több modelljének is híres spanyol bikák nevét adta, mint például a Miura, a Gallardo, a Murciélago, és Aventador. Már 1963-ra elkészült és 1964-ben meg is jelent az orrmotoros 350 GTV. 12 hengeres motorjának teljesítménye még a rivális Ferrari erejét is jócskán meghaladta. De Lamborghini-t ez csak tovább ösztökélte a folytatásra.

350 GTV (1963)

350 GTV (1963)

„Voglio il motore dodici cilindri perché il miglior motore é il dodici cilindri della Ferrari, basta cambiare le testate con quella dell’Alfa Romeo che sono le piú giuste ed ecco un motore eccezionale.” - Ferruccio Lamborghini
(Tizenkét hengeres motort akarok, mert a Ferrari legjobb motorja is tizenkét hengeres, elég lecserélni a cilinder fejet az Alfa Romeo-jéval, amely a legjobb minőségű, és íme egy kivételes motor.)
  
V-12 motor, Giotto Bizzarrini tervezte
A motor teljesítménye az első teszteken 350 lóerő volt 8000-es fordulaton

Az újabb fejlesztést, a P400-at 1965-ben a Torinói Autószalonon mutatták be. A középmotoros sportkocsi alvázának különlegessége az volt, hogy a 12 hengeres motort nem hosszában, hanem keresztben helyezték el. A hatás nem is maradt el! Sorra jelentkeztek neves olasz karosszériaépítő cégek, közülük a Bertone kapta meg a megbízást. A fiatal Marcello Gandini, aki addig jobbára éjszakai bárok berendezéséhez adta a nevét, lapos, arányos, gyönyörű kocsit tervezett, és az 1966-os genfi autószalonon bemutatott Miura valósággal sokkolta a szakértő közönséget. Átlépte a 300 km/h-s sebességhatárt! Ez volt az első középmotoros utcai sportkocsi, és egyben a szupersportkocsi kategória megteremtője. A Miura olyan hírességek figyelmét is felkeltette, mint Frank Sinatra, aki állítólag Amerikából küldött leopárdbőröket, hogy azokkal vonják be az általa megrendelt autó üléseit. 1971-ben hozták ki a kétüléses sportkocsi „bikaerős” változatát, a 385 lóerős Miura SV-t.

Miura
Tervezte Marcello Gandini (Bretone)

1971-ben mutatták be a merész vonalú Countach-t, amelynek két ajtaja felfelé nyílt, és amelyet szintén Bertone tervezett. Ez a szokatlan megoldás később a márka egyik jellegzetességévé vált, később ilyen ajtókat kapott a Diablo és a Murciélago típus is.

Countach LP500 QuattroValvole

Diablo

1971 óta készít a Lamborghini Offshore-versenycsónakoknak kb. 1000 lóerős motorokat.

A gyár 1972 óta szinte folyamatosan gazdasági problémákkal küzdött. A traktor-részvényeket kénytelenek voltak eladni. Ferruccio Lamborghini az 1973-as olajválság után visszavonult umbriai birtokára, ahová saját golfpályát és autót is tervezett. 1993. február 20-án bekövetkezett haláláig gazdálkodott (szőlője volt és borászkodott) és vadászott. 1987-ben érdekeltségeinek többségét eladta a Chrysler gyárnak, az alapító család kezében csak az épületek, irodák klimatizálásával foglalkozó üzlet és az iparban használatos hidraulikarendszerek készítése maradt.

Golf autók

A Lamborghini 1989 és 1993 között Formula-1-es motorokat is gyártott a Lola, Lotus, Ligier, Minardi és Larrousse csapatoknak. A mai modellpaletta két modellből, és különféle variánsaiból áll, az Aventadorból és a Huracánból.


1998 óta a Lamborghini márka a Volkswagen-csoporthoz tartozik, azon belül az Audi leányvállalata. A gyár jelenleg nyereséges.

 
A Ferruccio Lamborghini Múzeum, melyet 1995-ben nyitott meg Ferruccio Lamborghini fia, Tonino -Centro Studi e Ricerche Ferruccio Lamborghini néven- eredetileg Ferrara-hoz közel (Dosso di S. Agostino) volt, 2014-ben átköltözött a Tonino Lamborghini Forum-ba. Ez az új, többfunkciós tér néhány kilométerre található Bologna belvárosától Funo di Argelato-ban, ahol egykor a Lamborghini OLEODINAMICA (hidraulikarendszerek) gyára volt. Ferruccio fia, a vállalkozó Tonino Lamborghini saját ötletét megvalósítva alapította és nyitotta meg a múzeumot 2014-ben. A múzeum küldetése, hogy bemutassa és tisztelegjen Lamborghini öröksége előtt a mechanika, gépészet és ipari formatervezés területén.

Museo Ferruccio Lamborghini

Az első multifunkciós Ferruccio Lamborghini múzeum 1995-ben nyílt meg a Lamborghini Calor gyárhoz közeli területen, ahol Ferruccio született.
19 év, és a világ minden tájáról érkezett több ezer látogató után, Ferruccio Lamborghini fia Tonino, ugyanazzal a vállalkozói és avantgárd szellemben, amely összes projektjét jellemzi, úgy döntött, hogy a múzeumot közelebb költözteti Bologna-hoz. Ugyanakkor a hangsúlyt is áthelyezte az apja, a kiváló mérnök és egy fontos olasz ipari vállalkozó történetére, ezt az új helyet az ő emlékének szentelte. (Tonino Lamborghini 1981-ben céget alapított a „bikás” logóval ellátott luxus kiegészítők és dizájntermékek gyártására.)

A múzeum 9000 nm-én bemutatásra kerül a mérnök Ferruccio Lamborghini összes ipari terméke: az első Carioca traktortól kezdve, mellyel 1947-ben indult ipari csoport, egészen a 70-es modellig.

Carioca traktor (1948)
Jelentős technikai újítással: a Mosrris motorhoz egy speciális párologtatót raktak, így gazolinnal indult, majd benzinnel működött tovább

L 33 (1951)
Az első teljes egészében Lamborghini által gyártott traktor a Morris motort kivéve.

Lamborghinetta (1956)

Universal (1956)







Ferruccio Lamborghini első saját hivatali irodájának rekonstrukciója a Lamborghini Trattori-nál néhány személyes holmijával

Lamborghini égők, melegítők, és hűtőrendszerek:
 


 
Lamborghinik a 350GTV prototípustól a 400GT-ig, Ferruccio saját epikus MiuraSV-jétől a futurisztikus Countach-ig (ezek képeit ld. fentebb); a Jarama modellektől a Jalpa prototípusokig; az Urraco-tól a sirály szárnyas ajtós Espada-ig (melyek a Vissza a jövőbe c. film autóját inspirálták).
 
Islero

Espada-k

Espada

Espada

Klima Lounge


 
Urraco (1970)

Urraco P300 (1975)

Jarama

Jarama SVR (1972)

Jarama SVR (1972)
 
Jalpa Spyder (1982)
 
A 11-szeres világbajnok Fast 45 Diablo 1. osztályú tengeri, 13,5 méter hosszú, Lamborghini motorral felszerelt hajó

Egy működő Lamborghini helikopter (1965)
 
Egy működő Lamborghini helikopter (1965)
 
A híres FIAT „Barchetta” melyet Ferruccio az 1948-as Mille Miglia-ra épített versenyezni.
 
II. János Pál pápának is volt Lamborghinije

 
És egy helyen Ferruccio és a Lamborghini család, illetve a több ezer őket körülvevő ember autói és motorkerékpárjai abból az időszakból, amelyben Ferruccio a saját autóit tervezte.
Ferruccio Lamborghini-nek három felesége volt, és két gyermeke született. Első felesége Clelia Monti 1947-ben meghalt. Tőle született Tonino nevű fia. Második felesége Annita Borgatti, tőle elvált. Harmadik felesége Maria Theresa Cane, tőle született Patrizia nevű lánya.

Fiat Topolino C
Annita Borgatti (1952)

Ferruccio maga készítette ezt a játék autót fiának, Tonino-nak 1955-ben. Igazi, működő autó, 3 sebességgel előre és hátra is.

Alfa Romeo 1900 CSS
Annita Borgatti (1956-57)

Alfa Romeo 1900 Super
Ferruccio Lamborghini (1957-58)

Alfa Romeo Giulietta Ti
Tonino Lamborghini (1963-64)

Ford Mustang
Tonino Lamborghini (1964)

VW-Porsche 914
Tonino Lamborghini (1972)

Mini Morris 1001
Annita Borgatti (1974)

Rolls Royce Silver Shadow II
Tonino Lamborghini
 








Ferruccio Lamborghini minden cége tovább működik ma is ilyen vagy olyan formában. Fia, Tonino, ruhákat, luxuskiegészítőket és dizájntermékeket tervez Tonino Lamborghini márkanév alatt, valamint bicikliket, illetve Town Life márkanévvel elektromos microautókat, amelyeket a Bolognai Autószalonon mutatott be 1999-ben.
 
Town Life

Town Life

Tonini Lamborghini biciklik


 
Ferruccio lánya, Patrizia Lamborghini, viszi tovább a Lamborghini pincészetet az umbriai birtokon.   

 


 
 
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is! Ha szeretnél velem utazni máskor is, akkor csatlakozz a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalához, ahol bejárjuk az egész világot, és megosztjuk a tapasztalatainkat!

 
 
LINKEK:
 

A múzeum hivatalos honlapja OLASZul, ANGOLul: http://www.museolamborghini.com/
A múzeumról ANGOLul: http://www.bolognawelcome.com/en/home/discover/places/culture-and-history/the-motor-valley/museum-ferruccio-lamborghini/
A Lamborghiniről MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Lamborghini
Ferruccio Lamborghini életéről ANGOLul: https://en.wikipedia.org/wiki/Ferruccio_Lamborghini
Murciélago-ról a legendás bikáról ANGOLul: https://en.wikipedia.org/wiki/Murci%C3%A9lago

 

(A bejegyzésben szereplő képek egyrésze Laurent-é.) 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönöm, hogy benéztél! / Thanks for your visit!