2024. november 28., csütörtök

Györköny - Pincehegy


„...a györkönyi fehér elfeledett világmárka, azon kevesek közé tartozik, melyek a legviharosabb tengeri szállítást is bírják, nem törik meg a fényük. Az első pásztát Forster Benő ügyvéd telepítette 1872-ben, és a millenium idején verekedtek érte a New York-i éttermek” - Mészöly Miklós: A kitelepítő-osztagnál című novellája

© Civertan Grafikai Stúdió



Györköny

Györköny község Tolna vármegyében, a Paksi járásában, Pakstól 15 kilométerre nyugatra található.
A régészeti leletek többek közt egy valamikori római település nyomait jelzik. Első említése egy vatikáni adólistában található, 1333-ból. Zivataros történelme során a falu többször elpusztult, elnéptelenedett. A törökök kiűzése után betelepítéssel pótolták a hiányzó munkaerőt. A német ajkú betelepülők két hullámban érkeztek ide. Először a Fertő-tó térségéből, majd Darmstadtból és környékéről, Hessen tartományból. Mivel a betelepülők szőlőtermesztő vidékekről érkeztek, hatásukra a településen a szőlészet és a borászat jelentősen fejlődött. Györköny a Tolnai borvidék tagja, egyben a Tolnai Borút állomása is.
A község legfőbb nevezetessége a Pincehegy.

© Civertan Grafikai Stúdió

© Civertan Grafikai Stúdió
 

Pincehegy

Györkönyben a présházakat és boltozat nélküli pincéket a szőlőktől távolabb, a falu egy meghatározott pontján, csoportosan építették meg. A présházak egységes stílusban épültek, diófák árnyékában, szorosan egymás mellett, hozzátartozó terület nélkül. Ez a dimbes-dombos táj lett a girbe-gurba utcáival a falu délkeleti végében a Pincehegy. A világháború után sok szőlőültetvény és présház gazdátlanná vált. A 80-as évektől felkarolták és rendeletben szabályozták az épített terület értékeinek védelmét. A présházak 1985 óta helyi védelem alatt állnak.
A Pincefalu 11 hektárnyi területén jelenleg 310 présház található, melyek közül a legrégebbiek több mint kétszáz évesek. Magyarországon nem ez a legnagyobb pincefalu, Hajóson 1200 présház található.









Szent Márton napján a wein&speiz fogadóban mi mást is vacsorázhattunk volna, mint libát! Hisz
Ki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik!






 

Márton napi legendák, népszokások, hiedelmek

November 11-e Szent Márton ünnepnapja, melyhez számos legenda, népszokás, néphit kapcsolódik Magyarországon.
 

Szent Márton

Szent Márton a középkor egyik legnépszerűbb szentje volt, ő volt az első szent, aki nem mártírként halt meg. Márton a Római Birodalom Pannónia tartományában, Savariában (ma Szombathely) született, egy római katonatiszt fiaként. Ő maga is római tiszt volt, a galliai római lovasságban szolgált. A legenda szerint Márton egy hóviharban kettévágta piros köpenyét, hogy megossza azt egy koldussal. Abban az időben a köpeny Márton tiszti méltóságának jele volt. Azért vágta ketté kardjával a ruhadarabot, mert annak egyik felével az állam rendelkezett, csak a másik fele volt az övé, ezért csak ezt adhatta oda. Álmában Jézus jelent meg Mártonnak a köpenydarabban, és ezt mondta: „Amit a legkisebbekkel tesztek, testvéreimmel és nővéreimmel, velem tettétek meg.” Márton innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta.
Jóságáról még életében legendák keringtek, és püspökké választották. A monda szerint a szerény Márton méltatlannak tartotta magát e címre, ezért elbújt egy liba ólban. A libák azonban hangos gágogásukkal elárulták őt, így megtalálták és mégis Tours püspökévé szentelték. A szertartást követően hatalmas lakomát rendeztek a tiszteletére, melyen a menü libasült volt és bor.

Szent Márton kettévágja a köpenyét és a felét odaadja egy koldusnak
Chiesa di San Martino a Mensola, Firenze, Olaszország

A köztudatban ezzel a nappal kapcsolatban a Márton napi lakomák a legismertebbek. Az első valóban hiteles írásos feljegyzések szerint 1171-ben egészen biztosan tartottak Márton napi libalakomákat. A hiedelem szerint ludat illik enni ezen a napon, mert aki nem így tesz, az egész évben éhezni fog.

Márton napja a 40 napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű és gazdag falatozás, vigasság megengedett. Ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ma is sok helyen tartanak táncos mulatságot, ahol az asztalról nem hiányozhat a liba és az újbor. A népi megfigyelés szerint ilyenkor a legfinomabb a liba húsa. A nap tipikus ételei a libaleves és libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal. Márton az újbor bírája; ilyenkor a már kiforrott újborral szokás koccintani. Ezt nevezik Márton poharának.

November 11-e jelezte a tél kezdetét a paraszti világban, ilyenkor fejezték be a földeken a mezőgazdasági munkákat, és szokás volt megritkítani a lúd-állományt. A cselédek megkapták az évi juttatásokat és egy-egy libát is a munkabérükön felül, ami jó esetben szintén gyorsan a kondérban kötött ki.

A Márton napon elkészített liba mellcsontjából megjósolták, milyen lesz a tél. A libamellről óvatosan le kell fejteni a húst, és szemügyre venni a csontot. Ha barna, akkor esős, ha fehér, akkor havas telet vártak.

A liba húsából szokás volt küldeni a papnak is, mégpedig az állat hátsó részéből. Innen ered a „püspökfalat” szavunk is.






A nagyobb borvidékeken Mártont az újbor védőszentjeként tisztelik. November 11-e a borászok és az újbor ünnepe is. Általában ekkora készül el az év első újbora, a hagyomány szerint Márton napján kezdik meg a hordókat a gazdák. A libalakoma mellé fogyasztják az újbort. A Márton-bornak különleges gyógyító hatást is tulajdonítottak, hiszen Szent Márton a gyógyítók védőszentje is.

A borászok megfigyelései szerint, ha Márton napján zöld a szőlő levele, enyhe tél lesz. A Márton napi eső pedig bőséges szőlőtermést és szüretet jelzett a következő évre.

© wein&speiz

Pincehegy
Cím: 7045 Györköny, Fő utca 53-55.
Honlap: https://www.pincehegy.hu/
Telefon: +36 20 335 4452
E-mail: info@pincehegy.hu

wein&speiz
Cím: 7045 Györköny, Petőfi utca 386.
Honlap: https://www.bbpince.hu/
Telefon: +36 20 335 4452
E-mail: info@bbpince.hu

Márton nappal kapcsolatban ez is érdekelhet:

  

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket viszont légy szíves, ne másold!

Ha nem szeretnél lemaradni a következő (íz)utazásunkról, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalána blog youtube csatornáján vagy a TikTokon, és az ÍzUtazás Facebook csoportbanahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!

 

LINKEK / FORRÁSOK

Györköny MAGYARul: Györköny – Wikipédia
Gunarasfürdő MAGYARul: Gunarasfürdő – Wikipédia
Tours-i Szent Márton MAGYARul: Tours-i Szent Márton – Wikipédia
A helyszínen kapott/kihelyezett tájékoztató füzet és térkép.



17 megjegyzés:

  1. Jó volt megismerni kicsit jobban Györkönyt 😊 Élveztem elolvasni és általad jobban megismerni, köszönöm és a csodás képeket is 🥰

    VálaszTörlés
  2. Nem jártam még itt soha, úgyhogy számomra nagyon érdekes ez a bejegyzés, a képek is nagyon jók

    VálaszTörlés
  3. Nagyon jó bejegyzés lett 😊 Nem jártam még itt sajnos. A képek csodásak 🥰

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Örülök, hogy tetszett, köszönöm szépen a hozzászólást! 🥰

      Törlés
  4. Nem hallottam még erről a helyről, de nagyon szép. Hegyaljai lányként nagyon szeretem a pincéket. 😁🤭 Az ételek is nagyon guszták. /Vivi/

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen, nagyon örülök, hogy tetszett! 🥰 Melyik pincészet a kedvenced? Vagy milyen borokat kedvelsz, ha pincét nem említenél?

      Törlés
  5. Nagyon szép hely. Nem jártam mèg ott, de ezután felkerült a listámra :)

    VálaszTörlés
  6. Érdekes név. Bár nem lepődöm meg. A vevőim sokszor olyan helyekről rendelnek, hogy meg kell nézzem, hogy hol is van. :D

    VálaszTörlés
  7. Még nem jártam itt soha, de jó volt kicsit jobban megismerni, és olvasni róla. Itt is vannak érdekes látnivalók. Szép fotók készültek.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen, nagyon örülök, hogy tetszett Györköny és a Pincehegy. 🥰

      Törlés
  8. Nem jártam még itt, de a képek alapján nagyon szép hely lehet, így előbb vagy utóbb elnézek ide, köszönöm! :)

    VálaszTörlés
  9. Hát azta mindenét. Eszméletlenül van hangulata ennek a helynek, bár sosem voltam ott, a történetét imádom, ahogy több más településnek is. Az étel csodás, amit fogyasztottatok, megadtátok a módját a Márton- napnak. Ilyenkor olyan jó, hogy kisfiam is ilyen -persze számunkra - különleges nevet kapott, amihez ilyen kedves, régi hagyományok köthetőek :)

    VálaszTörlés

Köszönöm, hogy benéztél! / Thanks for your visit!