Umbilicus Urbis Romae, azaz: Róma a világ köldöke.
Róma Olaszország fővárosa, Lazio régió
központja, a hajdani Római Birodalom központja. Az ország legnagyobb
és legnépesebb városa 1285,3 km²-en majd’ 3 millió
lakossal. Területébe ékelve található a Vatikán, mely a világ
legkisebb független állama, a római katolikus egyház központja,
a pápa székhelye.
Története több mint két és fél ezer évet ölel fel. Róma a
világ egyik leglátogatottabb városa, turisták legnépszerűbb olaszországi
célpontja. Központja 1980 óta UNESCO Világörökség 91ter azonosító számmal.
Múzeumai és műemlékei (mint pl. a Colosseum) a világ 50 leglátogatottabb
turisztikai célpontjai között vannak.
Beceneve: „Citta Eterna” – „Az örök város”
Mottója: (SPQR) „Senatus Populus que Romanum” – „A római szenátus és nép” (Az ókori Róma hatóságai által hozott határozatok aláírásánál használt rövidítés.)
Mottója: (SPQR) „Senatus Populus que Romanum” – „A római szenátus és nép” (Az ókori Róma hatóságai által hozott határozatok aláírásánál használt rövidítés.)
1. nap
Reggel ¾ 8-kor keltett Laca, hogy elkészüljek 8-ra, mikor apu el akart indulni Rómába. Hát mit ne mondjak, kár volt. Simán aludhattam volna még egy órát, annyit késtek. Már én szóltam Lacának, hogy csörögjön rájuk, hogy hol vannak már.
Az út jó hosszú volt, az első fele tele viaduktokkal meg alagutakkal. És útközben persze esett az eső is. Néhol nem is kicsit.
Először a Szent István Zarándokház-ba mentünk, ahol a szállásunk volt. Itt mindenki beszél magyarul, és a parkolóban is csak magyar rendszámú autók álltak.
Itt ajánlották Giovanni új éttermét, hogy menjünk oda enni, vannak magyar meg olasz kaják is. Sietnünk kellett, mert csak 3-ig vannak nyitva. Kb. du. 2-re értünk oda. Anyu meg én rakott krumplit, apu meg Laca sertéspörköltet ettek tarhonyával. Volt hozzá savanyúságnak uborka is. Finom volt. Én a rakott krumplival teljesen jól laktam, a többiek ettek még sütit is; piskóta volt, vanília, karamell meg csoki krémmel, és tejszínhabbal.
Utána vissza a szállásra, bepakolás a szobába, és aztán buszmegálló (44-es) és irány a belváros. A buszra elég sokat kellett várni, és mikor megjött végre, természetesen tele volt.
A busz végállomása a Piazza Venezia, ez közel van a látnivalókhoz.
Róma történelmi városközpontja nem túl nagy: a Colosseumtól a Spanyol lépcsőig mindössze 2,5 kilométert foglal magában, ezért a legtöbb nevezetesség gyalog is elérhető. A Piazza Veneziától mi is gyalog jártuk be a látnivalókat.
Látnivalók
- Romok a Vittorio Emmanuele II emlékmű mellett
- A Vittorio Emmanuele emlékmű
- Fórumok jobbra-balra (Traianus, Romanum), Palatinus
- Kolosszeum (Colosseum)
Az ókorban épült a Római Birodalom egyik
legfőbb szimbóluma, a Colosseum. Vespasianus császár idején kezdték el építeni. Ez a világ legnagyobb eddig épített amfiteátruma. Az épület 60
ezer nézőt tudott befogadni, akik elsősorban a gladiátorharcok miatt
látogattak ide.
- Konstantinusz diadalíve
- Piazza di Spagna (Spanyol lépcső, szökőkút, templom) És itt jött az eső… Akárhányszor eddig Rómában jártam, eddig itt mindig esett az eső. Jó, mondjuk most voltam itt másodjára, de amikor kb. 10 éve itt jártam és itt voltunk vagy 3-4 napot, akkor is mindig esett. Volt olyan nap, hogy még a bugyim is vizes volt, és a víz az utcákon térdig ért, mert nem tudott elfolyni a hirtelen jött nagy víz. És ez egyik sem túlzás, tényleg így volt!
- Trevi kút (itt egy pasi felajánlotta, hogy lefényképez minket együtt Lacával. Beálltunk, csinált 2 képet, majd mondja: KISS! Erre mi hevesen mondjuk, hogy NOOOO, mire ő néz nagyot, hogy miért?! Erre mondjuk neki, hogy brother-sister, mire elkezdett bocsánatot kérni. Vicces volt :-) )
- templom a sarkon
- Galleria Alberto Sordi (bevásárló központ szerűség)
- Parlament
- Pantheon (már zárva volt, mire odaértünk)
Aztán Piazza Venezia és a 44-es busszal haza. Közben végig esett az eső, hol erősebben, hog gyengébben. Annyira pont elég volt, hogy estére már ne maradjunk, és a kivilágított Rómát már ne lássuk.
Szóval vissza a szállásra, ott megettük Lacával az otthonról hozott görög salátát, aztán zuhanyozás és alvás. Nekem az autóban, mert 4 ágyas szobánk volt, és 3 horkolóssal együtt egy szemhunyásnyit sem tudtam volna aludni. Egész éjszaka kopogott az eső a tetőn, de ez annyira nem zavart.
2. nap
Reggel 07:25-kor keltem, aztán mentem fel a szobába. A többiek még nem voltak fent, pedig 07:30-ra volt megbeszélve, hogy fent lesznek. Ja, kint persze zuhogott az eső, úgyhogy a plédemet használtam esernyő helyett a kocsitól a bejáratig.
Szóval rendbe tettem magam a fürdőszobában, aztán vártam, hogy a többiek is végre elkészüljenek. Nem maradt, épp hogy csak fél óránk reggelizni. Utálok rohanva reggelizni, főleg, hogy amúgy is lassan eszek… reggel meg korán, fáradtan, félig még aludva még lassabban… én voltam az utolsó persze, aki befejezte, és naná, hogy elmúlt már 08:30. Addig lehetett reggelizni…
Utána vissza a szobába, összepakolás (a többieknek, mert én már megcsináltam, míg ők a felkelés utáni dolgokat intézték) aztán kipakolás a szobából az autóba, és aztán buszmegálló (870-es) és irány a belváros. A buszra elég sokat kellett várni, és mikor megjött végre, ez legalább nem volt teljesen tele. Majdnem 10 óra volt, mire beértünk a Via Paola-hoz, ahol a 870-es végállomása van.
- Innen át a Vittorio Emmanuele II hídon
- Szent Péter-bazilika, Szent Péter tér (csak érintőlegesen)
A templom befejezése után ki kellett alakítani egy olyan nagy teret az épület előtt, mely 100 000 ember befogadására képes, ahol a hívek részt vehetnek az egyházi ünnepségeken, és láthatják a körmeneteket. Fontos szempont volt az is, hogy a pápa a tér minden pontjáról látható legyen. Bernini egy ellipszis alakú teret (amelyet körként érzékelünk) tervezett szökőkutakkal, a tér oldalán kolonnádokkal. 1667-re befejeződött a több mint egy évszázadig tartó építkezés.
- Vatikán múzeum anyuéknak (én otthagytam őket sorban állni, mert nem akartam újra elmenni a Vatikánba… nem szeretem a festményeket, és csak a Sixtus kápolna és a Teremtés c. kép miatt nem volt kedvem több órát eltölteni ott.)
A Vatikán múzeumai a római katolikus egyház gyűjteményét mutatják be. A múzeumokat a XVI. században alapították. Görög, római műalkotások mellett az etruszk gyűjtemény is jelentős. A múzeumokban kéziratokat, textileket, térképeket, mozaikokat, bútorokat, szobrokat láthatunk. A művészeti galériában többek között Leonardo, Raffaello, Caravaggio, és Bernini munkái láthatók.
A Sixtus-kápolna 1473-1481 között épült. Nevét az építtető IV. Szixtusz pápáról kapta. Ez a mindenkori pápa magánkápolnája. A XIX. század óta a pápaválasztó konklávé helyszíne. A Sixtus-kápolna 1508-1512 között, Michelangelo által készített, 540 m² területű mennyezetfreskója miatt világhírű. Ez a világ második legnagyobb egybefüggő freskója. (Az első 580 m² területtel a Würzburgi Érseki Palota (Németország) bejárata és lépcsőháza felett látható.)
Helyette inkább újra a városba mentem.
- Szt. Péter tér
- el a városfal mellett
- Piazza Navona
- Sacra Argentina (romok)
- Fontana dell'Acqua Felice (Fuente de Moisés)
- Planetario
- Piazza della Repubblica (szökőkút)
- Termini-nél Chiesa Sacro Cuore (arany szobor)
- Santa Maria Maggiore bazilika
- Kolosszeum
- Piazza S. Giovanni in Laterano (Loggia delle Benedizioni di S. Giovanni in Laterano)
- folyóparton vissza,
megint át a hídon a Szt. Péter térig. Ott beálltam a sorba, mert úgy egyeztünk meg, hogy aki előbb odaér, az beáll a sorba. A többiek nem voltak sehol. Így én egy idő után félreálltam, mert nem mehettem tovább. Vártam rájuk vagy fél órát, mire előkerültek.
Ott aztán biztonsági kapu, és utána bemehettünk a Bazilikába.
A Szent Péter-bazilika a római katolikus
egyház első számú szentélye, a négy nagy bazilika (basilica
maior) egyike, a világ második legnagyobb keresztény temploma. A Vatikán állam
területén épült, befogadóképessége körülbelül 60 000 fő.
A bazilikát II. Gyula pápa idejében, a XVI.
század elején kezdték építeni, az akkor részlegesen lebontott régi
római Szent Péter-bazilika helyére (Szent Péter apostol sírjára).
A kupolát Michelangelo tervezte. Egy magas dobon álló
kupolát képzelt el, de mielőtt megvalósíthatta volna terveit, 1564-ben
meghalt. Követője, Giacomo della Porta tiszteletben tartotta nagy elődje
elképzeléseit, és a kupolát Michelangelo tervei alapján készítette el, de úgy,
hogy ívét magasabbra emelte.
Pápai sírok az alagsorban:
Vatikáni gárdisták:
Bazilika után Angyalvár.
Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) Hadrianus
császár síremlékének épült 135 és 139 között. A Tevere jobb
partján áll, a folyón átívelő Ponte Sant’Angelo köti össze a várossal.
Építése Hadrianus halála után fejeződött be, akkor
helyezte el benne a Hadrianus hamvait rejtő koporsót. Caracalla uralkodásáig
a császárok temetkezőhelye volt.
A későbbi évszázadokban katonai erőddé alakították. Az
épület börtönként is funkcionált, itt raboskodott például Giordano
Bruno is.
Nyugodtabb időkben az Angyalvárat a pápák nyári laknak
használták.
Az Angyalvár nevet az 590-ben pusztító pestisjárvány idején
kapta: a járvány elhárítására I. Gergely pápa könyörgő körmeneteket tartott.
A legenda szerint egy alkalommal a vár tetején meglátta Szent Mihály arkangyalt,
amint a büntetés kardját visszahelyezi hüvelyébe: ezzel jelezte a járvány végét.
Az államosítás után börtönként, majd kaszárnyaként működött. 1905-ben kezdték el restaurálni, 1933 óta múzeum. A látogatók megtekinthetik az ókori spirális feljárót, a császárok egykori temetkezőfülkéit, de látható a múzeumban egy fegyvergyűjtemény és az épület történetét bemutató tárlat is.Utána vissza a 870-es végállomására, onnan meg busszal haza. A busz tömve volt, és az egyik kanyarnál kiszakadt az egyik kapaszkodó a plafonból, mert annyi ember lógott rajta. Valamivel később a lámpabúra is leesett, de addigra a tömeg már nem volt ott.
Szóval vissza a szállásra, ott megettük a maradék szendvicseket.
Aztán 18:10-kor, újfent zuhogó esőben, elindultunk haza. Nem tudom, mikor érkeztünk haza. Hulla fáradtak voltunk, és csak zuhanyoztunk, majd lefeküdtünk aludni.
További látnivalók Rómában:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is! Ha nem szeretnél lemaradni a következő utazásunkról, akkor kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!
LINKEK/FORRÁSOK
Róma MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3ma
Róma és a Vatikán világörökségi helyszínei MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3ma_%C3%A9s_a_Vatik%C3%A1n_k%C3%B6z%C3%B6s_vil%C3%A1g%C3%B6r%C3%B6ks%C3%A9gi_helysz%C3%ADnei
Szent Péter-bazilika MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_P%C3%A9ter-bazilika
Angyalvár MAGYARul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Angyalv%C3%A1r
Ezek a fotók most készültek? Nagyon megváltoztál a korábbi bejegyzésekhez képest. ;-)
VálaszTörlésVan olyan hónap, nap, amikor nincs tömeg Rómában? Ez az, ami eddig visszatartott, pedig nagyon jó lenne személyesen is látni!
Sasszem! ;-)
TörlésSzerintem Rómában nincs olyan, hogy nincs tömeg :-(