„Hullámvasút” a Csarna-patak völgyében
Kemence
A község Pest vármegyében, az Ipoly völgyében, a Börzsöny északnyugati lábánál fekszik. A Kemencei Erdészet által kezelt erdők csaknem teljes egészében természetvédelmi oltalom alatt állnak, jelentős területrész fokozottan védett. Itt található a Börzsöny egyetlenKemencei Erdei Múzeumvasút
Az egyvágányú, villamosítatlan, keskenynyomközű vasút régen fát és munkásokat szállított. Az eredeti vonal Kemencétől indult ésAz 1990-es években kétszer is megáradt a Csarna-patak vize és elmosta a vasúti töltést és pályát, valamint a hidak egy részét is.
A kisvasút megmentése és felújítása 2000-ben kezdődött. Ma a kisvasút a Kemence és Feketevölgy (Vilati) közötti 4,1 km-es szakaszon, csak hétvégén és ünnepnapokon, menetrend szerint közlekedik. Mivel mi egy pénteki napon jártunk itt, ezt ki kellett hagynunk, és autóval mentünk a Feketevölgy Panzióig.
Csarna-patak völgye
A Csarna-patak völgye Magyarország egyetlen vulkáni eredetű középhegységi katlana, mely az ország egyik legnagyobb háborítatlan erdejének ad otthont, így igazán vadregényes.Megálltunk egy pillanatra a kemencei Nagyvölgy bejáratánál az ifjúsági tábor előtt, ahol az Erdész Emlékmű található.
A túránk kiindulópontja a Feketevölgy Panzió, a Kemencei Erdei Múzeumvasút Feketevölgy nevű végállomása volt. A Feketevölgy Panzió Kemence községtől kb. 5 km-re található. A parkoló az épület előtt ingyenes.
A kék sáv (-) jelzésű turistautat kell követni. Mohás talpfák, alámosott nyomvonalak, a semmi fölött lebegő sínek mentén halad utunk. De hosszan sétálhatunk a síneken is, vagy közelebb-távolabb tőlük. A terepviszonyok miatt néha muszáj messzebb menni. Többször át kell kelni a Csarna-patakon is (így vízálló cipő nagyon ajánlott)!
A síneken és a vadregényes tájon kívül az első komolyabb látnivaló a Fekete kút. Reméltük, hogy lesz benne víz, mivel jó sok eső esett korábban, de mint általában, most is ki volt száradva.
Az ezt követő látnivaló újra egy kút, a Csurgó kút volt. Ebben sem csörgedezett a víz.
A Hamuház nevű egykori vasúti megálló a parkolótól nagyjából 2,5 km-re található. Itt egy romos faházat találunk, zárva. A házikó egykor az itt dolgozó favágók szállása volt. Mivel az Országos Kéktúra útvonalán haladunk, itt van egy pecsételő hely, csak sajnos a pecsét nem volt sehol. A Hamuháznál van néhány jó állapotú csille is.
Innen a síneket kell követni továbbra is, csak a jelzés lesz
kék kereszt (+). Ezen a túraútvonalon kb.
Ez az erdő egy igazi kalandpálya annak ellenére, hogy a terep sík. A kihívást a patak, a magas falak, nagy kövek, az ösvényre és a sínekre dőlt fák jelentik. Marci szerint olyanok a sínek, mint egy hullámvasút.
A bejegyzésben szerepelnek Piri és Peti képei is.
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket viszont légy szíves, ne másold!
Ha máskor is szeretnél velünk utazni, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, vagy a blog youtube csatornáján, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!
LINKEK / FORRÁSOK
Kemence MAGYARul: Kemence (település) – Wikipédia (wikipedia.org)
Kemencei Erdészet MAGYARul: Börzsönyi erdészeteink (ipolyerdo.hu)
Kemencei erdei múzeumvasút MAGYARul: Kemencei Erdei Múzeumvasút – Wikipédia (wikipedia.org)
Csarna-patak MAGYARul: Csarna-patak – Wikipédia (wikipedia.org)
A helyszínen kapott/kihelyezett térkép.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése