„Az épületnek emberinek, emberközpontúnak kell lennie, olyannak, amelyben mindenki jól érzi magát.” – Makovecz Imre
Makó
Makó a Dél-Alföldön, Csongrád-Csanád megyében, a Maros jobb partján fekszik, Szegedtől kb. 30, Budapesttől kb. 200 kilométerre található. A román és a szerb határ közelsége miatt a város fontos közlekedési csomópont, Magyarország egyik délkeleti kapuja.Ebben a cikkben Makovecz Imre Makóját mutatom be. Egy külön bejegyzés szól Makóról, a hagyma fővárosáról.
A napot Ópusztaszeren a Nemzeti Történeti Emlékparkban töltöttük, ahonnan Makóra jöttünk tovább. A szállásunkat a szallas.hu honlapon foglaltam. Azért szeretek itt foglalni, mert mindig kapunk jó pár kedvezményre jogosító kupont a foglalás mellé, melyekből sokat fel is használunk. Miután elfoglaltuk a szállásunkat, a makói Grand Hotel Glorius éttermében vacsoráztunk. Másnap pedig felfedeztük magunknak a várost. Ezt biciklivel ejtettük meg, melyet a szállásunkon kaptunk.
Organikus építészet
A magyar organikus építészet (más néven szerves építészet) egyik neves építésze Makovecz Imre. Az organikus építészet lényege, hogy az épület „természetesen” nő ki abból a helyből, ahová tervezték, és harmonikus, „szerves” egységet alkot azzal a felhasznált anyagok, az épület mérete, alakja és gondolatisága szempontjából is. A szerves építészet a hely „szelleméhez” igazodik, kötődik a település és a nemzet hagyományaihoz. Ugyanakkor az egyetemességhez is. A minimumra törekszik, nem pazarló, így például minimális szerkezettel fed le nagy tereket. Hajlított és íves felületeket és éleket mutat.A Budapesten született, alkotott és elhunyt művész szülővárosán kívül is munkálkodott. „Számomra a Kárpát-medence a haza, és minél messzebb megyek Budapesttől, annál közelebb jutok a hazámhoz.” Nem meglepő tehát, hogy elfogadta a város felkérését, és a turizmus fejlesztését elősegítendő, több mint tíz makói munkát vállalt el. Ezekben együtt dolgozott legközelebbi tanítványaival; Gerencsér Judittal, Csernyus Lőrinccel, Turi Attilával. Az ő műveik által öregbíti Makó városa az organikus építészet hírét.
Érdekesség, hogy Makó egyik testvérvárosa Csíkszereda (Miercurea Ciuc). A település a mai Romániában, Erdélyben, Hargita megyében található. A város egyik látnivalója a Makovecz Imre által tervezett új katolikus templom, mely Millenniumi templom néven vált ismertté.
Makói Hagymatikum Gyógyfürdő
A Középvárosban található Makó legjelentősebb idegenforgalmi vonzereje, a „tisztaság temploma”, a „fürdők fürdője” a Termál- és Gyógyfürdő. A fizikai-szellemi megtisztulás helyszínén 11 medence, wellness-, élmény- és gyógyelemek várják az idelátogatókat. A fürdőkomplexum épületében található étteremben házias ételek és saláták, míg a Nyugi bárban szendvicsek, sütemények és italok fogyasztására nyílik alkalom. (Igaz, hogy elég későn érkeztünk az étterembe, és nem volt már nagy a választék, de amit ettünk, nem igazán nyerte el a tetszésünket. A bárban viszont finom volt a kávé és a kapucsínó is.)Cím: 6900 Makó, Makovecz tér 6.
Tanuszoda
A makói gyógyfürdő első épülete volt.Zenepavilon
A Hagymatikum előtt áll a medencékkel övezett Zenepavilon, melynek érdekessége a benne elhelyezett zsinórokon lógó hangfogó madár, mellyel az akusztikus élményeket lehet növelni a nyári szabadtéri zenei előadások során.Cím: 6900 Makó, Makovecz tér
Hagymaház
Ez a művész első megvalósult makói munkája. A főtérből nyílik a város sétálóutcája, ahol a neobarokk Postapalota tőszomszédságában áll a Hagymaház. Sajnos zárva találtuk, így csak körbesétálni tudtuk az épületet. Az épület előtt a Múzsák kútját láthatjuk, valamint a bazaltkövekkel határolt medencét, melyet Jelencse Julianna tervezett Makovecz Imre irányítása mellett.Cím: 6900 Makó, Posta utca 2.
Széchenyi tér
A Széchenyi tér Makó főtere. Az egykori piac területén alakította ki a mester és tanítványa (Csernyus Lőrinc) a tágas, zöld teret.Cím: 6900 Makó, Széchenyi tér
A volt Csanád-megyeháza előtti tér
A Széchenyi tér folytatása a Megyeház utca; itt áll a Városháza, ami 1950 előtt Csanád vármegye székhelyeként funkcionált. Itt található a városi bíróság, valamint a korábbi takarékpénztár épülete, ami a historizmus egyetlen világi emléke Makón.A klasszicista stílusban készült városháza közvetlen közelében három szobrot is el- illetve áthelyeztek: Hollósy Kornáliáét, Návay Lajosét, valamint a monumentális Kossuth-szobrot.
Cím: 6900 Makó, Széchenyi tér 22.
József Attila Városi Könyvtár
A kétemeletes épületben található a felnőtt és gyermek könyvtár. Az épületben időszakos kiállítások is láthatók.Cím: 6900 Makó, Deák Ferenc u. 2.
Makói buszpályaudvar
A város központi buszpályaudvarának épületét „fatörzsek” ölelik körbe, feljebb az ágakból alakul ki a lombkoronát formáló tetőszerkezet. Az épület belsejében a jól ismert faszerkezet fogadja az utazókat.Cím: 6900 Makó, Csanád vezér tér 21.
József Attila Gimnázium és Erdei János Városi Sportcsarnok
Ezeket is a Csanád vezér téren kell keresni. A gimnázium tanulója volt három évig József Attila, valamint itt tanított Juhász Gyula. Az épületet kibővítették, és mellé épült a modern sportcsarnok, ami Erdei János bajnoki bronzérmes makói ökölvívó nevét viseli.Cím: 6900 Makó, Csanád vezér tér 6. és 6-10.
Az általunk felkeresett épületeken kívül Makovecz Imre és tanítványai nevéhez kapcsolódik még a Kálvin Téri Református Általános Iskola, a Búza utcai bölcsőde és a Közhivatalok Háza is.
Hivatalos honlap: Makó – Makó Város honlapja (mako.hu)
Cím: 6900 Makó, Széchenyi tér 10.
Telefon: +36 62 511 878, +36 20 258 5740
E-mail: infopont@mako.hu
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a linket másokkal is. A cikket viszont légy szíves, ne másold!
Ha máskor is szeretnél velünk utazni, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, vagy a blog youtube csatornáján, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper
közösséggel találkozhatsz!
LINKEK / FORRÁSOK
Makó MAGYARul: Makó – Wikipédia (wikipedia.org)
Makó látnivalói MAGYARul: Makó látnivalói – Wikipédia (wikipedia.org)
Makó műemlékei MAGYARul: Makó műemlékeinek listája – Wikipédia (wikipedia.org)
Hagymatikum MAGYARul: Hagymatikum – Wikipédia (wikipedia.org)
A helyszínen kapott tájékoztató füzetek.
LeRoutard Budapest, Hongrie 2015/2016 útikönyv ISBN 978-2-01-002779-6
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése