2021. augusztus 9., hétfő

Szászkézd erődtemploma



Erdélyben több mint 150, jó állapotban megőrzött erődített templom található. 1993-ban (majd 1999-ben összesen) hét dél-erdélyi falu került fel az UNESCO világörökség listájára „Erdély erődtemplomos falvai” néven. A hét falu: Berethalom, Kelnek, Nagybaromlak, Prázsmár, Szászfehéregyháza, Szászkézd és Székelyderzs. Ezeknek a falvaknak a templomai a XIII-XVI. századbeli jellegzetes építkezési módszerével készültek.

A XII. században telepítettek ide szászokat, az általuk alapított falvak legfontosabb épülete a falu közepén, könnyen védhető helyen, (általában) a dombtetőn, a XIV-XVI. században épített templomerőd volt. A helyiek szűkös erőforrásai miatt nem tudták az egész települést fallal körbevenni, így csak a templomot erősítették meg és építették körbe vastag fallal, amelyet lőrésekkel, szuroköntőkkel, gyilokjárókkal és más védelmi elemekkel láttak el. Az erődtemplomok legfontosabb feladata az volt, hogy a település lakosait megvédjék a törökök és tatárok támadásaitól és fosztogatásaitól. A falakban és tornyokban éléskamrákat alakítottak ki, így a lakosok egy hosszú ostromot is át tudtak itt vészelni. Az erődtemplom sarokbástyáiban és védőfalaiban raktározták a családok gabona- és szalonnakészletét, béke- és háborúidőben egyaránt. Itt őrizték a lányok kelengyés ládáját is. A raktár le volt zárva, és a tulajdonos csak a közösség elöljáróinak felügyelete alatt vehetett a tartalékból. Általában heti egy vagy két alkalommal.

Minden templom más. Az épületek különböző építészeti stílusokat képviselnek, és mind más miatt különleges. Mi összesen öt templomot néztünk meg alaposan, ebből négy az UNESCO listán is szerepel.

 

Szászkézd

Szászkézd (Saschiz) falu a mai Romániában, Erdélyben, Maros megyében található. Neve a magyar Keszi törzsnévből való. Székelyek lakták, akiket kiköltöztettek innen. A név előtagja az 1200-as évek elején betelepített szászokra utal. Először 1308-1310-ben szerepelt Kizd néven. Román neve a magyarból való. Legfőbb látnivalója a templomerőd.

 

Erődtemplom

A szászkézdi evangélikus templom a prototípusa több erdélyi erődtemplomnak és  annak az építőművészeti szemléletnek, amelyben összhangba kerül a vallási és a védelmi feladat.

A falu szász, későgótikus stílusú, evangélikus csarnoktemploma 1493 és 1497 között épült egy XIII. századi, románkori háromhajós bazilika helyén. Az XVI. század első felében uralkodó zűrös politikai helyzet miatt az 1520-as években kezdték meg a templom megerősítését. Ezeket a védőfalakat a XIX. században lerombolták.

Tornyát a csarnoktemplom mellett a XV. században építették. A bástyaszerű torony sisakja feltűnően hasonlít a segesvári óratoronyéra. Ez nem véletlen, ugyanis 1677-ben a rivális város óratornyának mintájára építették át. Kétemeletesre növelték, lőrésekkel is ellátták és csúcsíves sisakot kapott, mely 1830-ban nyerte el a ma látható formáját (ezt a dátumot láthatjuk a sisakon).

A templom 1663-ban az I. Apafi Mihály által vezényelt országgyűlés színhelye volt. 

1677-ben a templomot is teljesen átépítették, védelmi körfolyosót alakítottak ki falain belül, és a csarnokszentély fölött kívülről támpillérekkel megerősített védőemeletet.

Tűzvész pusztította 1714-ben és 1791-ben. 1832-ben átépítették. Boltozatát 1878-1879-ben cserélték le. 1986-ban egy földrengés rongálta meg súlyosan.

Uniós támogatásból újítják fel, a templomtorony renoválása 2021. január végén fejeződött be.

A templom főhajója későgótikus stílusú, a csipkézett, kövekkel és tornyocskákkal díszített szentségtartó fülke szintén. Az oltár, a szószék és a szenteltvíztartó barokk stílusú, a XVIII. századból.

A Szent Istvánnak szentelt erődtemplom a második körben, 1999-ben került fel az UNESCO világörökség listára.

Legérdekesebb benne az, hogy fel lehet menni a toronyba, és a templom padlására is. Mindkettő nagy élmény, kár lenne kihagyni!


























  

Ebédelni a Hanul Cetății nevű helyre mentünk, ez az egyetlen hely a faluban, ahová mehettünk. A templomtól kb. 2 percnyire van ez az autentikus hely, mely szálláshelyként és étteremként is üzemel. Vicces volt, hogy kaptunk egy nagy étlapot, majd mikor leadtuk volna a rendelést, a pincér közölte, hogy csak egy fajta leves van, és maximum palacsintát ehetünk még. Ja, oké! De akkor minek az étlap?! Az étel amúgy finom volt.


 

Szászkézdi parasztvár

A falu központjától kb. 1 km-re található vár romjaihoz kanyargós ösvény vezet fel a domboldalon. A várat felújítják, így oda nem mentünk fel.


 

Cím: (a fő utcán) nr. 304, Szászkézd (Saschiz) 547510, Románia
Telefonszám: +40/744-179 039
Belépőjegy: van, és csak készpénzzel és lejben lehet fizetni!

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is!

Ha máskor is szeretnél velünk utazni, inspirációért kövess minket a Mindenütt jóóó blog Facebook oldalán, vagy a blog youtube csatornáján, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz!

 

LINKEK / FORRÁSOK

Románia világörökségi helyszínei MAGYARul: Románia világörökségi helyszínei – Wikipédia (wikipedia.org)
Erdély erődtemplomos falvai MAGYARul: Erdély erődtemplomos falvai – Wikipédia (wikipedia.org)
Szászkézd MAGYARul: Szászkézd – Wikipédia (wikipedia.org)
Szászkézdi erődtemplom MAGYARul: Szászkézdi erődtemplom – Wikipédia (wikipedia.org)
Szászkézdi parasztvár MAGYARul: Szászkézdi parasztvár – Wikipédia (wikipedia.org)

A helyszínen kihelyezett információs táblák.

LeRoutard Roumanie 2021/2022 útikönyv ISBN 978-2-01-787072-2


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönöm, hogy benéztél! / Thanks for your visit!